|

5 darmowych źródeł do nauki szwedzkiego medycznego

Jeszcze nie tak dawno temu sam zastanawiałem się jak i skąd można się nauczyć szwedzkiego medycznego. Ja zaczynałem od płatnych źródeł, bo nie byłem świadomy jakie są inne opcje, ale z czasem zacząłem odkrywać ich coraz więcej, a apogeum odkrywania osiągnąłem, po rozpoczęciu pracy w Szwecji. W codziennej pracy korzystałem z różnych stron, żeby doczytać co nie co o poszczególnych zagadnieniach i tym sposobem trafiłem na perełki, które są idealnym miejscem żeby zacząć przygodę ze szwedzkim medycznym.

W tym miejscu pewnie powinienem polecić ebook’a, którego napisałem razem z Mateuszem Rybickim, czy kurs szwedzkiego medycznego, który sam prowadzę, ale umówmy się. Jeśli są darmowe rozwiązania to czemu by od nich nie zacząć (do ebook’a i kursów zapraszam jak już się przekonasz, że to jest to).

Nie przedłużając…

Źródło numer 1 – 1177.se

Nie bez powodu umieszczam je na samej górze. Moim zdaniem jest to najlepsze miejsce na start nauki szwedzkiego medycznego. Jest to strona przeznaczona dla pacjentów, gdzie znajdą informację o chorobach, leczeniu itp. Wielką zaletą tej strony jest to, że napisana jest przyjaznym dla pacjenta językiem, a więc idealne na start dla osoby, która dopiero zaczyna podróż ze szwedzkim medycznym. Znajdziecie tam wszelakie artykuły, sekcję anatomiczną i wiele wiele więcej.

Źródło numer 2 – internetmedicin.se

W tym przypadku strona jest skierowana do personelu medycznego co szybko da się odczuć, bo poziom skomplikowania wzrasta drastycznie w porównaniu z 1177.se, dlatego jeśli dopiero zaczynasz to polecam Ci zostawić tę stronę w spokoju i odwiedzić ją jak zapoznasz się z podstawami. Ci, którzy podstawy mają już ogarnięte mogą śmiało tam zaglądać. Porównałbym tę stronę do empendium. Sam korzystam z tej strony w codziennej praktyce i mogę ją śmiało polecić. Znajdziecie tu zdecydowanie więcej słów stricte medycznych , a oprócz tego informacje o leczeniu (co pozwoli zapoznać się ze słówkami w kontekście leków, dawkowania itp.). Podobną platformą jest praktiskmedicin.se, którą również polecam. Jest tam mniej informacji, ale dzięki temu jest bardziej przejrzysta i łatwiejsza w użyciu w przypadku codziennej pracy.

Źródło numer 3 – lakartidningen.se

Jak sama nazwa mówi, jest to gazetka lekarska online. Wchodząc w zakładkę Klinik och Vetenskap traficie na duuużo wszelakich artykułów zaczynając od „ABC bólu biodra”, a kończąc na „Leczeniu cukrzycy podczas ramadanu”. Dużą zaletą jest różnorodność słownictwa, więc rozwiniecie tu nie tylko szwedzki medyczny, ale też ten „zwykły” szwedzki.

Źródło numer 4 – Spotify

Znajdziecie tam sporo podcastów medycznych, prowadzonych przez lekarzy lub studentów medycyny. Idealna opcja, żeby się osłuchać z językiem i usłyszeć jak wymawiane są poszczególne terminy medyczne. Przykładowym podcastem jest Gynpodden, ale we wpisie Top 10 medycznych podcastów znajdziecie kilka innych ciekawych propozycji.

Źródło numer 5 – Darmowa próbka ebooka

Wspomniany na początku ebook zawiera w sobie wszystko czego potrzebujecie do rozpoczęcia pracy w Szwecji. Tutaj znajdziecie informacje o zawartości ebooka i na tej samej stronie znajdziecie formularz do pobrania darmowej próbki.

Podsumowanie

Jak widzicie jest wiele darmowych źródeł do nauki szwedzkiego medycznego. Każda ze stron ma oczywiście swoje plusy i minusy, ale razem stanowią naprawdę solidną dawkę wiedzy, która wystarczy Wam na stawianie pierwszych kroków w szwedzkiej ochronie zdrowia. Jeśli chcielibyście sprawdzić swoje umiejętności przed wyjazdem to serdecznie zapraszam Was do siebie na zajęcia – tutaj znajdziecie informacje na temat tego jak takie spotkanie wygląda. Źródeł jest oczywiście jeszcze więcej, ale tutaj zebrałem te źródła, które ze swojego doświadczenia uważam za najbardziej wartościowe. Jeśli macie inne propozycje to zachęcam do wrzucania ich w komentarzach!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *