|

Top 10 medycznych podcastów

W poniższej liście zebrałem top 10 medycznych podcastów, które są idealnym rozwiązaniem kiedy chcemy osłuchać się z językiem i jednocześnie nauczyć się trochę szwedzkiego medycznego! Lista jest stworzona tak, żeby każdy znalazł tam coś dla siebie. Przy nazwie każdego podcastu znajdziecie link, który przekieruje Was bezpośrednio do podcastu.

Miłego słuchania!

1. Medicinvetarna
Medicnvetarna podcast

Medicinvetarna daje Ci możliwość wysłuchania liderów zdrowia poruszających tematy od szkodliwości tytoniu po hodowlę mini-mózgów. Medicinvetarna jest wydawane przez Karolinska Institutet.

2. Ronden

Ronden był pierwszym podcastem medycznym w Szwecji. Zawartość programu opisywana jest jako: “Jeden lekarz, jeden hipochondryk (i nieco gości”. Tematyka jest dość szeroka – znajdziesz tu odcinki dotyczące stricte medycyny, psychologii czy głębokich filozoficznych rozważań na temat życia pokroju „Czy lekarze też zdradzają?”

3. Hudläkarpodden

Doktor Lykke Barck i Doktor Marta Laskowski – lekarki z jednego z największych szpitali w Szwecji specjalizujących się w chorobach skóry i chorobach wenerycznych, będą Was prowadzić przez labirynt informacji na temat aktualnych kwestii dermatologicznych, starych mitów i najnowszych badań. Przygotowano tu kwieciste menu, dotyczące wszystkiego między niebem a ziemią, związanego ze skórą, włosami i paznokciami.

4. Akutläkarpodden

Akutläkarpodden będzie idealnym wyborym dla fanów SOR’u. Poruszane są tu tematy związane z pracą na „akuten”, ale też trochę przemyśleń odnośnie rozwoju i polityki w zakresie prowadzenia oddziałów ratunkowych.

5. Vi ÄR inte Cancer

Vi ÄR inte Cancer – jak z samego tytułu wynika jest tu poruszanych wiele tematów odnoszących się do oddzielenia choroby od tego kim jesteśmy. Usłyszycie tu pacjentów dzielących się swoim doświadczeniem, tym jak radzą sobie z chorobą i ich sposobami na widzenie tego co pozytywne w życiu mimo walki z rakiem.

6. Medicinpodden

Medicinpodden jest prowadzony w formie dialogu między ojcem (lekarzem), a córką, która dopiero rozpoczyna swoją medyczną karierę. W prosty i przyjemny sposób opowiada o najczęściej występujących chorobach oraz ich podłożu.

7. Vetenskap och Hälsa

Vetenskap och Hälsa jest stworzony przez Uniwersytet w Lund oraz Malmö. Zajmuje się popularyzowaniem nauki, zdrowego stylu życia, ale wchodzi też tematy takie jak „AI i etyka” dzięki czemu daje dość szeroki obraz tego czym jest dzisiaj medycyna.

8. Kropp & Själ

Kropp & Själ jest luźniejszym podcastem stworzonym przez radio P1. Prowadzi go dziennikarka wchodząca po trochu w każdy aspekt tego czym jest zdrowia, czyli posłuchamy tu o wysiłku fizycznym, diecie, zdrowiu psychicznym, ale też o uzależnieniach, relacjach czy złych dzieciach.

9. Läkarpodden

Läkarpodden prowadzony jest przez Dr. Mikael’a Sandström, który jest swojego rodzaju sławą często występującą w szwedzkiej telewizji. Dzięki temu nauczył się opowiadać o chorobach w prosty dla odbiorców sposób, więc może być dobrym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę szwedzkiego medycznego.

10. Ortopodden

Ortopodden – Ci, którzy mnie znają domyślają się, że jest to mój faworyt. Podcast specjalistyczny, gdzie gośćmi są sławy szwedzkiej ortopedii wchodzący w tematy od bólów kręgosłupa po ortopedię kosmiczną i to jak ortopeda został astronautą! Polecam!


Tak oto prezentuje się lista top 10 medycznych podcastów. Jest ich oczywiście dużo dużo więcej i jeśli ciekawi Cię co tam więcej można znaleźć to polecam Ci szukać na Spotify lub Poddtoppen.

Masz swój ulubiony szwedzki podcast? Podrzuć go w komentarzu!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *