Jak zrealizować część stażu w Szwecji?

Podejście do stażu jak powszechnie wiadomo jest różne. Jedni chcą się na nim jak najwięcej nauczyć, a inni widzą to jako luźniejszy okres gdzie po 6 latach studiów pojawia się czas i pierwsze pieniądze, które można przeznaczyć na podróże. Szczęśliwie jest też 3 rozwiązanie reprezentujące podejście “Jak zjeść ciastko i mieć ciastko”, czyli realizacja części stażu w Szwecji. 

Jeśli przeszło Ci przez myśl “…ale czemu tylko części?” to już tłumaczę. Wszystko co piszę na blogu piszę na bazie własnego doświadczenia, opisując procesy, przez które sam przechodziłem i gdzie dokładnie wiem jak wszystko działa. Jako, że sam realizowałem tylko część stażu w Szwecji to skupię się właśnie na tym, przy czym nie sądzę, żeby sam proces różnił się specjalnie jeśli Twoim celem jest realizacja całego stażu zagranicą. 

Wyjazd w ramach programu Erasmus+, czy na własną rękę?

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć to w jakiej formie chcemy zrealizować staż? Jak to często w życiu bywa, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Osobiście zdecydowałem się na realizację stażu na własną rękę ze względu na mały margines czasowy (program polskiego stażu poznałem na początku października, a wyjechać chciałem już na początku listopada). W przypadku programu Erasmus zorganizowanie tego w tak krótkim czasie byłoby po prostu fizycznie niemożliwe.

Wyjazd na własną rękę

Plusy

  • Zdecydowanie szybszy czas realizacji (W przypadku organizacji stażu na własną rękę jedyne co zajmuje czas to znalezienie ośrodka, który nas przyjmie.)
  • Mniej “papierologii” (Jako, że załatwiamy wszystko na własną rękę to wykluczamy czynnik Erasmusa i wszystkie dokumenty z tym związane. Reszta dokumentów jest mniej więcej taka sama o czym napiszę w dalszej części wpisu.)
  • Brak minimalnego czasu trwania stażu (Kiedy załatwiamy staż na własną rękę to możemy wyjechać i na 2 tygodnie. Natomiast w przypadku Erasmus+ staż za granicą musi trwać co najmniej 2 miesiące)

Minusy

  • Brak dofinansowania (W ramach programu dostajemy wsparcie finansowe, którego wysokość będzie zależała od okresu trwania stażu, cen w kraju itp.. Natomiast ten minus można wyeliminować jeśli uda nam się dogadać tak, żeby za ten okres stażu nam zapłacono.)
  • Urlop bezpłatny można wziąć tylko do 3 miesięcy (Kiedy załatwiamy część stażu na własną rękę musimy skorzystać z urlopu bezpłatnego, który na ten moment wynosi 3 miesiące. W normalnej sytuacji skorzystanie z urlopu bezpłatnego wydłuża nam czas trwania stażu o tyle dni ile wzięliśmy urlopu. Z tego względu rozliczamy się z MZ, żeby nam ten pobyt uznali za część stażu i wtedy wspomniane wydłużenie nie następuje.)

Więcej informacji na temat wyjazdu w ramach programu Erasmus znajdziesz tutaj:

Jak znaleźć ośrodek?

Pierwszą rzeczą, którą bym polecał wybranie ośrodka na podstawie filtru “znajomi”. Jeśli w danym ośrodku mamy znajomego lekarza z polski może to znacząco ułatwić cały proces. Jeśli takiego znajomego nie posiadamy to zawsze możemy spróbować sobie takiego “znajomego” znaleźć np. wrzucić zapytanie na grupę Lekarz w Szwecji i spróbować dotrzeć do ośrodka “od środka”.

Natomiast jeżeli takiego znajomego nie udaje nam się znaleźć to nie jest to koniec świata, bo wtedy normalnie piszemy maile do konkretnych ośrodków, które nas interesują. W treści maila warto na wstępie zaznaczyć charakter naszego wyjazdu, dołączyć CV oraz personligt brev. Jeśli nie znasz jeszcze szwedzkiego napisz wszystko po angielsku, ale musisz mieć świadomość, że wtedy Twoja szansa na dogadanie się kwestii pensji spada, bo jednak nie będziesz wtedy przyjmować własnych pacjentów, a Twój charakter pracy będzie opierał się bardziej na obserwowaniu. Natomiast z tego też można sporo wyciągnąć, bo z rozmów ze znajomymi, którzy w takim charakterze wyjechali dowiedziałem się, że lekarze dużo tłumaczą i starają się nas w miarę dostępnych możliwości zaangażować.

Jak znaleźć ośrodki?

W tym punkcie możesz posłużyć się starym dobrym google maps, ale możesz też odwiedzić stronę danego regionu gdzie znajdziesz spis wszystkich szpitali i przychodni z danego regionu lub skorzystać ze strony 1177.se

Lista wszystkich regionów

Jak znaleźć szpitale/przychodnie? – pokażę Ci to na przykładzie regionu Dalarna.

  1. W tym przypadku wchodzimy zakładkę „Verksamhet” (w przypadku innych regionów może być to np. „Hälsa och vård”)

2. Następnie wybieramy „Hälsa och vård”

3. Tu ukazuje się nam lista wszystkich ośrodków na terenie regionu

Potrzebne dokumenty

  1. Dyplom potwierdzający ukończenie studiów na kierunku lekarskim albo lekarsko-dentystycznym lub zaświadczenie o ukończeniu jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim albo lekarsko-dentystycznym;
  2. Dokumenty, na podstawie których był odbywany staż podyplomowy;
  3. Dokumenty zawierające program i czas realizacji stażu podyplomowego oraz miejsce jego odbywania, potwierdzone przez uprawnioną osobę;
  4. Tłumaczenia ww. dokumentów na język polski przygotowane przez tłumacza przysięgłego;
  5. Dokument, który potwierdzi ewentualną zmianę imienia lub nazwiska

To co jest tak naprawdę najistotniejsze to:

  • Umowa o odbycie stażu, gdzie zawarte będą nasze dane, dane ośrodka i termin. Może być to dokument w formie umowy o pracę lub zwykła umowa o staż.
  • Zaświadczenie o odbytym stażu, które będzie zawierało informacje o naszych obowiązkach, zdobytych umiejętnościach. Tutaj warto posłużyć się polskim programem stażu i na koniec dopisać adnotację o zgodności z polskim programem stażu.

Te dokumenty tłumaczymy na polski z wykorzystaniem usług tłumacza przysięgłego i załączamy do całej reszty dokumentów.

Protip:

  • Powyższe 2 dokumenty warto napisać po angielsku (nawet jeśli znamy szwedzki) ze względu na opłaty związane z tłumaczeniem. Usługi tłumacza języka angielskiego są zdecydowanie tańsze niż języka szwedzkiego.

Rozlicznie z Ministerstwem Zdrowia

Po powrocie ze stażu wysyłamy wszystkie dokumenty do Ministerstwa Zdrowia, aby uznali nam staż. Wniosek można złożyć w Biurze Podawczym Ministerstwa Zdrowia lub wysłać na adres Ministerstwo Zdrowia Departament Kwalifikacji Medycznych i Nauki Miodowa 1500-952 Warszawa.

W przypadku złożenia kompletnego wniosku odpowiedź powinniśmy uzyskać w przeciągu miesiąca od daty wpłynięcia wniosku do MZ.

Nie słyszałem jeszcze o sytuacji, żeby MZ komuś takiego stażu nie uznało. Dla MZ jest to finansowo korzystne rozwiązanie, bo w końcu jesteśmy na urlopie bezpłatnym, więc nie muszą nam za ten okres nic płacić. Natomiast jeśli pojawiłby się jakieś problemy to zawsze można się odwołać w ciągu 14 dni od otrzymania negatywnej decyzji.

Najważniejszą rzeczą jest żeby dokumenty były kompletne, a dokument zawierający program i czas realizacji stażu pokrywał się z programem stażu.

Przydatne linki i dokumenty

Linki

Dokumenty

Tutaj możecie zobaczyć moje zaświadczenie o odbytym stażu

Podsumowanie

Uważam, że taki wyjazd to jedna z najlepszych rzeczy jaka może Was spotkać w trakcie stażu. Nauczyć można się bardzo dużo, a jednocześnie staje się to swojego rodzaju punktem zaczepienia, który możecie wykorzystać w przyszłości, jeśli uznacie, że wyjazd do Szwecji to coś dla Was. Chociaż początkowo cały proces może wydawać się trochę przytłaczający to w rzeczywistości nie taki diabeł straszny i cały proces przebiega gładko. Jeśli będziesz próbować dogadać się z pracodawcą odnośnie pensji to we wpisie Ile zarabia lekarz w Szwecji? – Raport 2022 znajdziesz wszystkie potrzebne informacje do negocjowania pensji (najprawdopodobniej będzie to kwota krążąca wokół 30.000 sek/mies. (około 12.800 zł).

Starałem się zawrzeć tutaj wszystkie najważniejsze informacje, ale jeśli coś wydawałoby się niejasne lub masz jeszcze inne pytania to zawsze możesz się ze mną skontaktować korzystając z formularza kontaktowego lub poprzez Instagram.

Similar Posts

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *