Jak zdobyć szwedzkie legitimation w 2023?
Legitimation – odpowiednik naszego polskiego PWZ, jest nadawane przez Socialstyrelsen. O legitimation możemy się ubiegać po ukończeniu stażu, jednak nie jest ono niezbędne do podjęcia pracy np. w trakcie studiów, gdyż można pracować jako “ej legitimerad underläkare”. Natomiast jeśli chcemy zrobić BT, ST lub jesteśmy specjalistami i chcemy się przenieść do Szwecji, legitimation staje się pozycją obowiązkową.
Przygotowałem dla Ciebie instrukcję krok po kroku, jak takie legitimation uzyskać – instrukcja jest zaktualizowana na rok 2023:

Legitimation krok po kroku
- Odwiedzamy stronę Socialstyrelsen
- Strona jest oczywiście po szwedzku, ale u góry strony istnieje też możliwość wyboru języka angielskiego.

- Następnie klikamy Ansök och anmäl / Apply and Register

- Ukaże się nam drop-down list, w obrębie którego wybieramy Legitimation och specialistkompetens / Licence to practise

- Na tej stronie klikamy Läs mer och ansök / Apply for a licence to work as a healthcare practitioner

- Z dostępnych kafelków wybierasz Legitimation / Apply for a license

- Tutaj wybieramy nasz zawód z listy Välj ditt yrke / Choose your profession

- Następnie zaznaczamy gdzie studiowaliśmy – I Sverige / Inom EU eller EES / Utanför EU och EES

- Na dole strony pojawi się przycisk – Så ansöker du / How to apply

W tym miejscu ukazuje się lista dokumentów, które musimy złożyć w ramach ubiegania się o szwedzkie legitimation.
Lista dokumentów
Dokumenty po szwedzku, norwesku, duńsku, angielsku nie wymagają tłumaczenia – dokumenty, które tego wymagają tłumaczymy na szwedzki lub angielski. Wszystkie kopie, które załączamy w naszym zgłoszeniu mają być w języku oryginalnym + tłumaczenie.
- Na koniec klikamy Ansök via webbformulär / Licence application web form i tu składamy nasze zgłoszenie wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami.
Ile to kosztuje?
Osoby, które robiły AT w Szwecji muszą złożyć opłatę w wysokości 2900 kr, ale jeśli AT(staż) robiło się poza Szwecją to tu szczęśliwie opłata wynosi tylko 870 kr.
Gdzie opłacamy?
- Opłaty robimy na Bankgiro 790-3750 – wpisujemy swój personnummer w formacie ÅÅÅÅMMDDXXXX
- Jeśli nie posiadasz personnummer to wpisujesz swoją datę urodzenia w formacie ÅÅÅÅMMDD, imię w formacie imięnazwisko (bez spacji)
- Jeśli płacimy w zagranicznej walucie np. zł to trzeba zwrócić uwagę na aktualny kurs walut -> płacimy na konto IBAN: SE3612000000012810104980, SWIFT: DABASESX.
Do oceny zgłoszenia dochodzi w przeciągu 4 tygodni, a informacja ma nam zostać udzielona do max 4 miesięcy po skompletowaniu wszystkich koniecznych dokumentów. Informację o przyznaniu legitimation dostaje się mailem.
Kontakt
- Email socialstyrelsen@socialstyrelsen.se
- Tel. 075-247 30 00
Podsumowanie
Jak widzisz trochę tych dokumentów jest, ale szczęśliwie na stronie socialstyrelsen wszystko jest bardzo dobrze wytłumaczone, a sam formularz zgłoszeniowy jest bardzo przejrzysty, także problemów z samym zgłoszeniem być nie powinno.
Jeśli jesteś jeszcze na stażu możesz przeczytać wpis Jak zrealizować część stażu w Szwecji? co jest świetnym sprawdzianem i jednoczesną weryfikacją planów wyjazdowych. Wszystkim polecam taki wyjazd w trakcie studiów, czy stażu, bo ułatwi to bardzo wiele rzeczy w przyszłości w kwestiach takich jak znalezienie pracy, dostanie się na BT, zaświadczenie językowe od pracodawcy i wiele wiele więcej.
Mam nadzieję, że znalazłeś/-aś wszystkie odpowiedzi na swoje pytania, a jeśli coś Cię jeszcze zastanawia to możesz się zawsze ze mną skontaktować. Ha det så bra!