|

Ile zarabia lekarz w Szwecji? – Raport 2022

Zawód lekarza w Szwecji uważany jest za jeden z zawodów o najwyższym statusie społecznym, co więcej lekarze są również grupą zawodową, która ma jedne z najwyższych, jeśli nie najwyższe wynagrodzenie patrząc na cały okres kariery, ale co to znaczy w praktyce?

We wpisie “Ile zarabia lekarz w Szwecji? – Raport 2022” przedstawię statystyki wynagrodzeń, wyjaśnię jakie czynniki wpływają na wysokość wynagrodzenia oraz porównam zarobki lekarzy etatowych i tych na kontrakcie, czyli tzw. hyr- stafettläkare.

Od czego zależy wysokość zarobków?

Zawód lekarza charakteryzuje się tym, że jest to grupa o dużym zróżnicowaniu patrząc na aspekty chociażby takie jak specjalizacja, zakres obowiązków czy wiek samego lekarza, który często (chodź nie zawsze) równoznaczny jest z doświadczeniem, a jak wiadomo większe doświadczenie może się przekładać na wyższe zarobki.

Czynniki wpływające na wysokość zarobków:

 • Specjalizacja
 • Pracodawca
 • Rodzaj zatrudnienia
 • Zakres obowiązków
 • Doświadczenie lekarza, odbyte kursy itp.
 • Czynniki zewnętrzne jak położenie geograficzne, czy kondycja gospodarcza kraju
Jaka jest średnia zarobków lekarza w Szwecji?

Bazując na danych z Läkarförbundet i SCB średnie wynagrodzenie miesięczne lekarza posiadającego tzw. legitimation (pwz) wynosi około 42 000 sek/mies. W przypadku specjalistów jest to około 78 700 sek/mies. Dla świeżo upieczonych lekarzy jest to około 34 700 sek/mies. Należy tutaj zaznaczyć, że zarobki różnią się w zależności od tego czy pracuje się w sektorze publicznym czy prywatnym.

Etap karierySektor publicznySektor prywatny
AT-läkare36 700 sek37 600 sek
ST-läkare51 700 sek53 100 sek
Specialistläkare85 000 sek77 300 sek
Lekarze ogólnie43 500 sek57 400 sek
Kwoty wynagrodzenia brutto

Ile zarabia lekarz po odliczeniu podatku?

Kiedy widzimy statystki dotyczące zarobków widzimy najczęściej pensję brutto, czyli przed odliczeniem podatku. Podaje się je w takiej formie ze względu na to, że istnieje wiele czynników, które wpływają na samą wysokość podatku, a są to czynniki takie jak chociażby: miejsce zamieszkania, inne źródła dochodu i oczywiście to ile zarabiamy.

Jeśli założymy sobie, że zarabiamy 42 000 sek/mies brutto i nie mamy żadnych dodatkowych źródeł dochodu to tak będzie wyglądała nasza pensja netto w kilku większych miastach

 • Stockholm: 32 211 sek/mies.
 • Göteborg: 31 233 sek/mies.
 • Malmö: 31 282 sek/mies.
Jakie są szacowane życiowe zarobki lekarza w Szwecji?

To ile zarobimy w trakcie całego życie będzie oczywiście mocno uzależnione od wyżej wymienionych czynników, ale zakładając, że pracujemy sobie wyłącznie jako lekarz to szacowane zarobki netto wyglądają tak: 28 173 000 sek

Ile zarabia BT-läkare, ST-läkare, specialistläkare i överläkare?

Znajomość statystyk zarobków jest jak najbardziej zalecana, a to ze względu na to, że jak przyjdzie co do czego i trafimy na nasze pierwsze intervju to z pewnością padnie pytanie dotyczące zarobków i w tym miejscu dobrze pasuje powiedzenie “wiedza to potęga”, bo szybkie zorientowanie się w statystykach może przełożyć się na to ile pieniędzy zobaczymy na koncie pod koniec miesiąca.

Ile zarabia BT-läkare?

Jako, że jest to początkowy etap kariery to tutaj możemy się spodziewać zarobków na poziomie 35 000 – 42 000 sek/mies. Na to czy będzie to 35k czy 42k, będą wpływały aspekty takie jak nasze doświadczenie, czy to w którym regionie pracujemy. Jako, że BT jest dość nowym tworem w szwedzkiej ochronie zdrowia to ilość dostępnych statystyk jest wciąż ograniczona, ale z danych wyciągniętych ze Sveriges Läkarförbund i rozmów z moimi znajomymi, którzy robią w tej chwili swoje BT wynika, że pensja leży +/- na poziomie 40 000 sek/mies.

Ile zarabia ST-läkare?

ST-läkare, czyli odpowiednik naszego rezydenta zarabia średnio 48 300 – 52 400 sek/mies. Tutaj podobnie jak w przypadku każdego innego etapu kariery musimy uwzględniać pozostałe czynniki, które wpływają na zarobki.

Kwoty wynagrodzenia brutto
Która specjalizacja się najbardziej opłaca?

W tym miejscu odpowiedzią powinno być – ta, którą lubimy. Ale patrząc na statystyki mamy kilka specjalizacji, które z perspektywy finansowej warto lubić bardziej. Top 3 w przypadku pracy etatowej w sektorze publicznym reprezentuje: patomorfologia kliniczna, neuroradiologia i neurochirurgia. Lekarz specjalizujący się w patomorfologii klinicznej zarobi średnio 83 040 sek/mies., neuroradiolog 82 196 sek/mies., neurochirurg 81 810 sek/mies.

Jak wygląda sytuacja poza top 3? Nie najgorzej, bo średnia dla specjalisty w Szwecji leży na poziomie 78 700 sek/miesięcznie. Oczywiście będzie tu ważna też sama specjalizacja, a jest ich aż 63, ale średnia prezentuje się mniej więcej tak jak powyżej. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich specjalizacji jest wzrost wynagrodzenia z wiekiem, który jest często tożsamy z naszym doświadczeniem.

Kwoty wynagrodzenia brutto
MiejsceSpecjalizacjaMediana zarobków
1Patomorfologia kliniczna83 040 sek
2Neuroradiologia82 196 sek
3Neurochirurgia81 810 sek
4Psychiatria sądowa81 600 sek
5Medycyna nuklearna80 175 sek
6Chirurgia ręki79 860 sek
7Genetyka kliniczna78 960 sek
8Psychiatria78 840 sek
9Medycyna rodzinna78 732 sek
10Psychiatria dzieci i młodzieży78 420 sek
Kwoty wynagrodzenia brutto

Powyższy wykres pokazuje 10 najlepiej płatnych specjalizacji w Szwecji. Tutaj podobnie jak w Polsce istotnym aspektem jest zapotrzebowanie na daną specjalizację, więc im większe braki w danej specjalizacji tym większe zarobki.

Ile zarabia överläkare?

Överläkare, czyli odpowiednik naszego ordynatora oddziału. Ze względu na dodatkowy zakres obowiązków i związaną z tym odpowiedzialność överläkare zarabia średnio 82 600 sek/mies. Tworząc ten wpis skontaktowałem się z wujkiem pracującym w Skatteverket (urzędzie skarbowym), bo w końcu kto się lepiej orientuje w zarobkach niż Ci, którzy ściągają podatki. Wniosek z rozmowy jest jeden – mało który specjalista schodzi poniżej 100 000 sek/mies., bo pamiętajcie, że kwoty, które tutaj podaję to tzw. grundlön, czyli pensja podstawowa, która nie obejmuje dyżurów.

Opisywane zarobki dotyczą pracy na etacie w sektorze publicznym, ale dalej pokażę jak to wygląda w przypadku kontraktów.

Jak duża jest różnica między zarobkami kobiet, a mężczyzn?

Kobiety zarabiają średnio 97,6% tego co ich koledzy przeciwnej płci i wygląda to tak zarówno w początkowych etapach kariery jak i tych późniejszych. Zmiana jednak wciąż postępuje i różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn staje się coraz mniejsza. Warto też dodać, że w obecnym momencie większość osób zaczynających studia medyczne to właśnie kobiety co z pewnością pozytywnie wpłynie na ich zarobki w przyszłości.

Dużo wspominałem o tym, że zarobki zmieniają się w zależności od regionu, a więc….

Które regiony oferują najwyższe wynagrodzenie?

To dlaczego jest taka różnica między regionami wynika między innymi z samego zapotrzebowania, lokalnej polityki, tego na jakich lekarzy jest w tej chwili zapotrzebowanie i oczywiście to ilu lekarzy już w regionie pracuje.

Dość logiczne jest to, że przychodnie/szpitale lokalizujące się w mniejszych miastach, oddalonych od dużych ośrodków jak w Uppsala czy Lund, będą miały większy problem ze znalezieniem lekarzy i będą musiały posłużyć się dobrymi argumentami, żeby lekarza do siebie ściągnąć. Jednym z tych argumentów jest oczywiście aspekt finansowy.

Tutaj lekarze specjaliści zarabiają najwięcej

 • 87 700 sek – Gotland, Kalmar, Kronoberg och Jönköping, Gävleborg, Dalarna och Värmland
 • 85 600 sek – Norrbotten och Västerbotten
 • 84 200 sek – Södermanland, Västmanland, Örebro, Östergötland

Tutaj lekarze specjaliści zarabiają najmniej

 • 80 700 sek – Västra Götaland och Halland
 • 81 500 sek – Blekinge och Skåne
 • 82 700 sek – Stockholm

Tutaj lekarze rezydenci zarabiają najwięcej

 • 54 500 sek – Södermanland, Västmanland, Örebro, Östergötland
 • 53 000 sek – Jämtland och Västernorrland och Gävleborg, Dalarna och Värmland
 • 52 500 sek – Norrbotten och Västerbotten

Tutaj lekarze rezydenci zarabiają najmniej

 • 49 000 sek – Blekinge och Skåne
 • 51 300 sek – Västra Götaland och Halland
 • 51 400 sek – Gotland, Kalmar, Kronoberg och Jönköping

Teraz czas na zmianę formy zatrudnienia i skupimy się na tym…

Ile zarabia lekarz na kontrakcie (hyr- stafettläkare)?

Istnieje wiele sposobów na podwyższenie swoich zarobków, miedzy innymi poprzez negocjacje, pracę w odpowiednim regionie itp., ale ze wszystkich metod prawdopodobnie najbardziej efektywną metodą będzie przejście na pracę jako hyrläkare.

Ze statystyk, do których udało mi się dotrzeć wynika, że stawka godzinowa wynosi między 867, a 1758 sek/h. Co oznacza dość zauważalną zmianę w wysokości naszych zarobków.

Najwyżej w tej klasyfikacji plasują się psychiatrzy i pediatrzy. Następnie mamy lekarzy rodzinnych i tu średnią stawką godzinową jest około 1200 sek/h. Większość lekarzy pracujących w tej formie decyduje się na fakturowanie przez własną firmę ze względu na stopy podatkowe.

Pracowanie jako hyrläkare nie jest zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów. Możemy pracować jako hyrläkare jak tylko zdobędziemy legitimation lub jako ST-läkare. Stawki dla legitimerad läkare prezentują się tak: 900 – 930 sek/h, a dla ST-läkare tak 938-970 sek/h.

Zarobki specjalistów na kontrakcie w zależności od regionu
RegionStawka godzinowaStawka miesięczna
Stockholm899 – 929 sek/h143 840 – 148 640 sek/mies.
Västra Götaland827 – 855 sek/h132 320 –136 800 sek/mies.
Skåne891 – 921 sek/h142 560 – 147 360 sek/mies.
Kwoty wynagrodzenia brutto

Pracując w przychodni w Gävle moim handledare (opiekunem) był specjalista pracujący właśnie jako hyrläkare. Oprócz rozmów o aspektach stricte medycznych opowiadał mi również czego się spodziewać finansowo w przypadku medycyny rodzinnej i padła tam kwota 220 000 sek/miesięcznie. Sporo. Ale to oczywiście brutto, także odliczając podatki, opłaty na usługi księgowych, jeśli z takowych korzystamy to na koniec zostanie nam 100 000-110 000 sek, co wciąż delikatnie mówiąc jest niezłym wynikiem.

Zarobki specjalistów medycyny rodzinnej na kontrakcie w zależności od regionu
RegionStawka godzinowaStawka miesięczna
Stockholm1 099 – 1 136 sek/h175 840 – 181 760 sek/mies.
Västra Götaland1 287 – 1 330 sek/h205 920 – 212 800 sek/mies.
Skåne1 183 – 1 223 sek/h189 280 – 195 680 sek/mies.
Kwoty wynagrodzenia brutto

Socialstyrelsen założyło sobie, że na 1100 mieszkańców ma przypadać 1 lekarz rodzinny co znaczy, że potrzeba około 9000 specjalistów. Na ten moment brakuje około 2/3 tego założenia co automatycznie zalicza tą specjalizację do deficytowych, a to oczywiście przekłada się na finanse.

Podobnie jak w przypadku medycyny rodzinnej jest z psychiatrią. Tak jak wcześniej wspomniałem psychiatrzy również plasują się w czołówce jeśli chodzi o zarobki w formie hyrläkare i tutaj możemy liczyć na zarobki w przedziale 1 236 – 1 700 sek/h.

Zarobki specjalistów psychiatrii na kontrakcie
RegionStawka godzinowaStawka miesięczna
Stockholm1 250 – 1 292 sek/h200 000 – 206 720 sek/mies.
Västra Götaland1 344 – 1 388 sek/h215 040 – 222 080 sek/mies.
Skåne1 283 – 1 326 sek/h205 280 – 212 160 sek/mies.
Kwoty wynagrodzenia brutto
Co wpływa na zarobki hyrläkare?

Tutaj można zerknąć na czynniki wymienione wcześniej we wpisie, ale można powiedzieć, że w dużej mierze zależy to od nas samych i tego ile chcemy pracować. Zarabiając 1200 sek/h mamy delikatnie mówiąc “stabilną sytuację finansową”, więc to na co większość lekarzy się decyduje to praca na np. 50%, bo jednak czas wolny, który można spędzić z rodziną albo podróżując to rzecz dużo cenniejsza od pieniędzy. Naprawdę niewielu jest lekarzy, którzy próbują wymaksować te zarobki i pracować na 100%, bo pamiętajmy też, że razem ze wzrostem zarobków wzrastają podatki, które musimy odprowadzić, więc koniec końców większość lekarzy decyduje się na wykorzystanie tej korzystnej sytuacji finansowej i skupieniu się na “korzystaniu z życia”

Punkt odniesienia

Rzucanie kwotami na lewo i prawo ma sens jedynie wtedy, gdy możemy to do czegoś odnieść, więc zacznę od pokazania ile kosztuje życie w Szwecji…na swoim przykładzie. W grudniu 2022 moje miesięczne koszty życia wyniosły 15 635 sek. Mieszkanie kosztowało mnie 6500 sek, więc jak łatwo sobie wyliczyć „życie” wyniosło 9 135 sek. W trakcie tego miesiąca nie odmawiałem sobie wychodzenia na miasto ze znajomymi i innych lokalnych wycieczek, więc gdyby ktoś chciał jeszcze przyoszczędzić to jest tu jeszcze pole do finansowego manewru.

Żeby dać Wam lepszy pogląd na sytuację dorzucę tu trochę statystyk stworzonych przez Swedbank i Jobbland.

KategoriaKoszt miesięczny 2022 (sek)
Jedzenie przygotowywane w domu dla wszystkich posiłków (oprócz lunchu w pracy)2 350
Artykuły do użytku domowego i wyposażenie domu1 100
Media1 470
Czynsz6 080
Ubezpieczenie mieszkania140
Higiena700
Buty i ubranie520
Hobby i czas wolny670
Telefon komórkowy150
Lunch’e na mieście2 000
Transport publiczny620
Całkowity miesięczny wydatek15 650

Z ostatniego raportu SCB (Statistiska centralbyrån) wynika, że średnia pensja w Szwecji wynosi 37 100 sek/mies. co oznacza, że pensje lekarzy leżą sporo, a w przypadku specjalistów i lekarzy na kontrakcie bardzo sporo nad średnią krajową.

Kurs korony szwedzkiej na dzień 29.01.23 1 sek = 0,42 zł

Podsumowanie

Tworząc ten wpis starałem się dotrzeć do jak największej ilości danych, żeby przedstawić Wam tu możliwie szeroki obraz tego jak to się ma z tymi zarobkami lekarzy. Tak jak widzicie to ile zobaczycie na koniec miesiąca na swoim koncie zależy od wielu czynników, ale niezależnie od tego, która to będzie kwota jedno jest pewne – jako lekarz w Szwecji o finanse martwić się nie trzeba.

Chciałbym zaznaczyć też jedną rzecz. Zarobki tak, są ważne, ale to co zrobiło na mnie największe wrażenie podczas pracy w Szwecji to warunki pracy i to jak ludzie się do siebie odnoszą. Pracując w Gävle trafiłem do przychodni, gdzie atmosfera w pracy przypominała bardziej dom niż ośrodek zdrowia. Przerwy między przyjmowaniem pacjentów były wypełnione kawą i rozmowami, a praktycznie co weekend wychodziliśmy razem na miasto. Małe rzeczy, ale to właśnie one sprawiają, że Ci się chce. Zawsze podkreślam, że ja do wyjazdu nikogo nie zachęcam, ale zainteresowanym zawsze opowiem jak tam jest i to co jest największym skarbem takiego wyjazdu to uświadomienie sobie, że tak..może być inaczej.

To by było na tyle. Mam nadzieję, że po tym wpisie masz już lepszy pogląd na to jak wyglądają zarobki lekarza w Szwecji. Jeśli pojawiłyby się pytania zawsze można się ze mną skontaktować czy to przez formularz kontaktowy czy to przez Instagram.

Ha en fin dag!

Źródła:

Similar Posts

5 Comments

 1. Jeśli chodzi o pediatrię w Szwecji orientujesz się jak wyglądają możliwości zatrudnienia ? W szpitalu to wiadomo, a co z ambulatorium ? W Szwedzkim poz jest miejsce dla pediatry ?

  1. Hej! Tak, jak najbardziej istnieje takie miejsce. Oprócz szpitala można pracować w klasycznym vårdcentral, barnläkarjouren, barnläkarmottagning lub BVC (barnavårdscentral)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *